14 rad – jak prawnik powinien działać w sieci

by iStockphoto/Microsoft

Media społecznościowe to istny supermarket, a Ty – mój drogi czytelniku, jesteś producentem towarów leżących na jego półkach. Czy chcesz dostarczać po jednym produkcie na setki półek, czy też może chcesz mieć własną alejkę, gdzie konsument będzie sięgał tylko po Twoje produkty? Zapewne to drugie. Oto kilka pomocnych w tym rad. Warto:

 1. Wybrać  tylko kilka portali społecznościowych odpowiednich do strategii i celów; wystarczy na nich skoncentrować swoją obecność w przestrzeni wirtualnej. Można  istnieć społecznościowo tylko na jednym portalu do wymiany treści (np. Facebook), blogować (blog lub Twitter), budować swoją markę (GoldenLine, Twitter, LinkedIn).
 2. Podzielić swój czas mniej więcej równo pomiędzy wybrane przez siebie miejsca. Należy pamiętać, że 2/3 czasu będzie zajmowało czytanie wiadomości, ich analizowanie oraz ocena, a 1/3 czasu trzeba będzie poświęcić na  pisanie.
 3. Pamiętać, że oprócz pisania własnych treści zobowiązani jesteśmy do interakcji: odpisywania na portalach, komentowania innych postów oraz udzielania się w wirtualnych dyskusjach.
 4. Pisać kilka postów od razu i umieszczać je cyklicznie. Warto określić sobie minimalną liczbę postów tygodniowo i ściśle się jej trzymać. Początkowy zapał szybko mija, zatem lepiej nie zacząć, niż później porzucić to zajęcie. Taka informacja zostanie w zasobach Internetu. Lepiej pisać 3 posty tygodniowo, niż w pierwszym okresie pisać kilka postów dziennie, a później zamilknąć na miesiąc.
 5. Zapisywać swoje pomysły dotyczące nowych tematów wiadomości blogowych. Będą one doskonałym starterem do napisania postu. Ja swoje notatki prowadzę w telefonie. Nigdy nie wiem, gdzie zaświta mi ciekawy pomysł do nowego wpisu.
 6. Korzystać z informacji z innych źródeł, aby czerpać pomysły na swoje wpisy.
 7. Nie warto męczyć się z pisaniem elaboratów na blogu. Wystarczy kilkaset słów i wpis do bloga gotowy. W Twitterze wystarczy 140 znaków.
 8. Oceniać swoje mocne strony związane z mediami społecznościowymi. Może być to pisanie dłuższych wiadomości (idealne do blogów), celne i krótkie komunikaty (mikroblogi), talent do tworzenia niecodziennych filmów (np. Youtube), tworzenie prezentacji, zdjęć i ilustracji (blogi, serwisy wymiany treści). Odpowiednie strategie komunikacyjne pozwolą na wykorzystanie tych talentów do stworzenia odpowiedniego planu obecności w mediach społecznościowych.
 9. Stosować  SMO ? należy umieszczać przyciski społecznościowe na swoim blogu i stronie kancelarii prawnej, aby ułatwić czytelnikom dostęp i dzielenie się tą treścią.
 10. Budować  swoją alejkę w supermarkecie ? dostarczać treści specjalistyczne na dany temat ? nie można znać się na wszystkim, więc o tym nie piszmy.
 11. Informować o swoich doświadczeniach eksperckich w  danej dziedzinie prawa.
 12. Kreować  się na eksperta ? warto zautomatyzować dodawanie wpisów na blogu, Facebooku i Twitterze. Niech tworzone przez Ciebie, drogi czytelniku, treści rozchodzą się w po półkach  supermarketu.
 13. Doskonalić się. Warto brać udział w szkoleniach i seminariach dotyczących zarówno specjalizacji prawnej, jak i skutecznego wykorzystania mediów społecznościowych do budowania pozycji  prowadzonej  kancelarii lub siebie.


Comments are closed.