6 obaw prawników przed zaangażowaniem w media społecznościowe

Social Media, media społecznościowe i prawnicy - obawy przed zaangażowaniem
cc By phill.d/Flickr

Mam nadzieję, że fakt, iż obecność w mediach społecznościowych jest obowiązkiem kancelarii prawnych, wiele z nich obawia się takiej aktywności. Nie przekonują ich statystyki, przykłady z USA i Europy Zachodniej, a także działania konkurencji. Dlaczego? Jakie są ich obawy?

Radcy prawni i adwokaci chcący przekonać kadrę kierowniczą do rozpoczęcia działalności w mediach społecznościowych muszą pokonać drzemiące w umysłach obawy:

  1. Brak zrozumienia i lekceważenie dla mediów społecznościowych ? ?to chwilowa moda?.

Odpowiedź: chwilowa moda dotyczy tylko i wyłącznie poszczególnych portali social media. Media społecznościowe jako całość to przyszłość komunikacji w Internecie. Nieznany jest jeszcze sposób rozwoju, ale prawidłowością jest, że w mediach społecznościowych po prostu trzeba być. Przeminęła moda na Naszą Klasę i Myspace, być może przeminie moda na Facebook, ale doświadczenie zdobyte w tych miejscach będzie procentowało kancelarii prawnej przy innych projektach społecznościowych. Uważam, że moda na blogi nie przeminie ? będą ewoluowały. Przykładem jest Blog mediafun, który ze zwykłego bloga ewoluował w znane i cenione miejsce w sieci dotyczące mediów społecznościowych, a jego autor udziela się nie tylko w sieci, ale w prasie, radiu i TV. Taka sama droga czeka blogi prawników.

  1. Media społecznościowe to pożeracz czasu.

Nie należy spędzać na tych stronach 48 godzin tygodniowo. Aby aktywnie działać w social media, wystarczy godzina dziennie. Pisanie bloga też nie jest działaniem na pełen etat, należy jednak działać w sposób przemyślany i odpowiednio zaplanować swój dzień.

  1. Utrata kontroli nad marką kancelarii prawnej i obawa przed negatywnymi komentarzami umieszczanymi na profilu w portalu społecznościowym i na blogu.

Odpowiedź: brak obecności w meidach społecznościowych również powoduje utratę kontroli nad marką kancelarii prawnej w przypadku kryzysu. Obecność w tej przestrzeni pozwala na wczesne wykrycie ewentualnego kryzysu lub zagrożenia dla kancelarii prawnej, a także szybką reakcję na takie zagrożenie ? zarówno w miejscach przez siebie kontrolowanych, jak i w miejscu wykrycia kryzysu.

  1. Brak możliwości dokładnego pomiaru efektywności obecności w mediach społecznościowych.

Odpowiedź: nie można dokładnie zmierzyć efektywności obecności w mediach społecznościowych, tak jak nie można dokładnie zmierzyć działań public-relations. Czas zwrotu inwestycji w social media jest długi, natomiast wart poświęcenia czasu i środków. Cząstkowe pomiary efektywności mogą dotyczyć liczby wejść na stornę bloga, liczbę powracających użytkowników, czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń, liczbę fanów na Fan Page na Facebooku itp.

  1. Obawa przed ujawnieniem poufnych informacji.

Zasada: trzy razy przemyśl, potem publikuj ? sprawdza się doskonale. Odpowiednie działanie może uchronić przed ujawnieniem poufnych informacji mogących mieć konsekwencje biznesowe jak i zawodowe. Przykłady, jak nie należy postępować, znajdziecie państwo w jednym z poprzednich wpisów.

  1. Media społecznościowe to zbędny koszt finansowy dla kancelarii prawnej.

W stosunku do korzyści, jakie można uzyskać dzięki mediom społecznościowym, koszt finansowy jest minimalny. Dlatego każdy prawnik powinien ponownie przemyśleć swoje obawy przed zaangażowaniem w social media. Strach ma wielkie oczy, a w mediach społecznościowych ? wielkie mogą być tylko korzyści.

 

Comments are closed.