6 powodów dlaczego blog jest taki fajny

prawnicy, radcy prawni, adwokaci i media społecznościowe, blogi
cc By pigpogm/Flickr.com

Prawnicy i social media  – to czasem orka na ugorze. Przekonać radcę prawnego albo adwokata, że działalność związana z mediami społecznościowymi zwróci się z nawiązką to ciężki kawałek chleba. Ale również przekonani do tego prawnicy angażujący się w tej dziedzinie często w rozmowach przyznają – to nie jest tak łatwe jak się początkowo wydawało. Pisanie blogów to odpowiedzialne zadanie. Ale….

Dlaczego blogi są takie fajne?

  • przedstawiają codziennie nowe wiadomości (lub przynajmniej robią to regularnie);
  • prezentują nieformalne opinie, z którymi mogą zapoznawać się odbiorcy i i z którymi mogą polemizować
  • są źródłem przydatnych informacji.

 

Blogi mogą stać się głównym sposobem działalności marketingowej radców prawnych i adwokatów. Wymienione powyżej zalety bloga mogą być głównymi powodami takiej aktywności, ale istnieją również inne sposoby wykorzystania blogów w działalności marketingowej prawników.

 

1. Pas transmisyjny wiadomości do zespołu

Blogi mogą być metodą przekazywania informacji swojemu zespołowi.

Firmowy blog można wykorzystać do przekazywania współpracownikom i menedżerom informacji na temat obecnego stanu projektów prowadzonych przez kancelarię. Tak, tak, właśnie projektów ? w konkursie ?innowacyjna kancelaria 2011? Krajowa Rada Radców Prawnych przyznała wyróżnienie jednej z kancelarii, która właśnie tak prowadzi sprawy ? jako projekty. Nie jest to może metodyka PRINCE2, ale uważam, że to jest przyszłość przed nowoczesnymi kancelariami i radcami prawnymi i adwokatami tam pracującymi ? sądzę, że tylko tacy prawnicy czytają ten blog ? nowocześni, otwarci na zmiany i nowinki.

 

2. Blog zamiast mailigu?

Ale wracając do głównego tematu.

Informacja dla klienta

Blogi mogą być też świetną metodą na przekazywanie informacji obecnym i potencjalnym klientom. Jest to o wiele lepsza metoda niż mailing. Blog umożliwia zarazem archiwizowanie informacji i ich oznaczanie np. tagami oraz łatwiejsze wyszukiwanie. Blogi  świetnie się nadają do zarządzania wiadomościami.

Informacja o firmie

Blog to także sposób dostarczania klientom informacji o kancelarii prawnej. Bardzo łątwo można zamieścić odnośniki do odpowiednich dla potrzeb czytelników raportów, artykułów i innych  źródeł. Prowadząc blog, można zamieszczać interesujące czytelników wywiady

z ekspertami kancelarii prawnej. Można także pokusić się o stworzenie webinariów, czyli interaktywnych szkoleń dla swoich klientów. Dlaczego nie pomyśleć o ich edukowaniu?

 

3. Wyjście do klienta.

Nikt nie kupuje produktów kancelarii, której nie zna. Prowadząc blog, można szybko i w prosty sposób przedstawić swoje doświadczenia i punkt widzenia. Ponadto czytelnicy bloga mają możliwość wyboru formy otrzymywania aktualnych informacji na ten temat (za pomocą maili, RSS, ręcznego przeglądania bloga).

 

 4. Testowanie nowych pomysłów.

Blogi doskonale nadają się do testowania nowych pomysłów oraz umożliwiają szybkie przekazywanie informacji zwrotnych ? General Motors prowadzi w tym celu swój Fastlane Blog  (fastlane.gmblogs.com). Dlaczegóżby nie można było przetestować nowych usług kancelarii prawnej za pomocą bloga i otrzymać informację zwrotną od klientów, czy jest zapotrzebowanie na taką usługę? Czy któryś z radców prawnych lub adwokatów próbował takiej metody? Dzięki temu czytelnicy widzą, w jaki sposób są unowocześniane  usługi firmy, a jednocześnie mogą podpowiedzieć, w jaki sposób można je udoskonalić.

 

5. Dostęp dla prasy.

Ponieważ w obecnych czasach dziennikarze są bardzo zajęci, mogą korzystać z blogów jak z wirtualnego katalogu ekspertów w każdej dziedzinie. Być może media właśnie poszukują informacji na temat związany z prawem? Ponadto, jeśli  o  kancelarii mówi  się w blogosferze, te informacje mogą się z czasem pojawić w prasie.

 

6. Stworzenie prawdziwej książki.

Dzięki blogowi wydawcy poznają styl pisania oraz będą mogli ocenić poziom wiedzy. A może czytelnicy pomogą w napisaniu następnej książki lub artykułu? Warto zamieścić na blogu kilka rozdziałów lub koncepcji – niech czytelnicy pomogą w badaniu, testowaniu i sugerowaniu rozwiązań. Jeśli dojdzie do wydania książki, na blogu bardzo łatwo można dokonać uaktualnienia zawartych w niej materiałów oraz odpowiedzieć na pytania czytelników.

 

 

Comments are closed.