6 rad jak napisać dobry wpis na blogu

Prawnicy, radcy prawni, adwokaci - jak powinni pisać na blogu?
cc by Maria Reyes-McDavis' photos via Getty Images

Wczoraj przy popołudniowej kawie znajomy radca prawny zadał mi z pozoru proste pytanie: Jak pisać treści na blogu? Każdy radca prawny i adwokat mający do czynienia z mediami społecznościowymi, zastanawia się, jak dobrze napisać tekst, aby zaintrygował czytelnika. Otwierając książkę, najpierw zaczynamy czytać od początku strony, bardziej lub mozolnie przebijając się przez tekst. Czy tak samo każdy z nasz czyta treść na ekranie monitora analizując Blog, wpis na Facebooku czy GoldenLine? Niestety nie.

Tekst zarówno o kancelarii prawnej jak i o usługach prawnika musi być przemyślany. Profesjonalizm dotyczy również budowy treści: każdy element treści musi być zaprojektowany tak, aby pierwsze zdanie zachęcało do skupienia uwagi na dalszej treści. Jaki chcemy przekazać komunikat? Co ma się liczyć w tekście? Na co czytelnik MUSI zwrócić uwagę? Komunikat musi być prosty i zwięzły ? na głębokie analizy jest miejsce w książce lub choćby pliku PDF. Czytanie na komputerze męczy ? zatem nie torturujmy czytelników.

Jak czytamy na monitorze?

Wiele badań dowiodło, że czytanie pliku elektronicznego różni się od czytania tekstu drukowanego. Każdy znasz, mniej lub bardziej świadomie ?skanuje tekst na ekranie komputera?, szukając słów i zdań kluczowych. Internet wymaga szybkości, również podczas poszukiwania informacji. A zatem najważniejsze informacje powinny być umieszczane na początku tekstu, albo zaznaczone w sposób wyraźny, odróżniający się od treści szczegółowej.

Więc … w jaki sposób to struktura naszej treści ma być przekonująca?

Dobra struktura treści to nie sztywna zasada, wykuta w kamieniu i nienaruszalna. Dobra struktura to raczej gąbka, którą odbijamy w każdym przekazie. To sposób budowy treści, a nie sama treść.

Jak zatem pisać? Oto kilka wskazówek

 

  • Czytelnik to władca – przede wszystkim należy skupić się na czytelniku ? coś obiecać na początku (tytuł, nagłówek, lead). Obietnica sugeruje otrzymanie nagrody w zamian za skupienie uwagi na treści.
  • Wyróżnienia ? każda część tekstu powinna mieć wyraźnie wyodrębnioną treść. Czytanie na ekranie męczy bardziej niż tradycyjna forma, zatem nagłówki, wypunktowania, wyraźnie zaznaczone akapity pozwalają na ?chwilę oddechu? dla mózgu.
  • Głowna idea ? każda część treści powinna być jak wskaźnik laserowy ? skupiać uwagę odbiorcy na danej kwestii, nie rozpraszając go wątkami pobocznymi umieszczonymi w treści akapitu. Wątki poboczne można umieszczać za pomocą hyperlinków lub kotwic. Te metody pozwalają na logiczne budowanie ?opowieści?, którą chcemy przekazać.
  • Wiarygodność ? w Internecie mnóstwo jest niesprawdzonych informacji, dlatego dla budowania wiarygodności przekazu i autora należy podpierać się statystykami, wypowiedziami ekspertów czy wiarygodnymi informacjami. Autor zawsze musi być wiarygodny.
  • Czytelnik ? a kto jest w tej bajce najważniejszy? Punkt pierwszy ? czytelnik. Przy budowaniu własnej wiarygodności i autorytetu nie można zapomnieć, że sędzią jest właśnie ktoś siedzący po drugiej stronie monitora. Nie należy się reklamować. Nikt nie lubi nachalnego marketingu niepopartego wiedzą i doświadczeniem. Ten worek można dmuchać, ale lepiej żeby w środku była dobra ?wkładka?, a nie tylko powietrze.
  • Oferta ? w pisaniu większości wpisów w mediach społecznościowych, należy zawsze proponować ofertę. Nieważne, czy będzie to ciekawa informacja, link, obraz, film czy rozwiązanie czyjegoś problemu. Oferta nie musi dotyczyć kwestii materialnych, nie musi dotyczyć autorskiej treści ? cechą charakterystyczną mediów społecznościowych jest budowanie treści przez samych internautów ? dystrybuujmy ciekawe rozwiązania zaproponowane przez innych.

Oczywiście, każdy tekst jest specyficzny i stworzony indywidualnie. Nie w każdym da się zastosować te wszystkie rady, ale gwarantuję, że ich stosowanie podkręci licznik odwiedzających i zwiększy liczbę chętnych na usługi radców prawnych i adwokatów. Każdy tekst to przecież mniejsza lub większa reklama/promocja. A reklama/promocja dźwignią handlu.

A zatem, czy obietnica złożona w nagłówku: ?Jak pisać treści na blogu?? została dotrzymana? A to dopiero jeden z wpisów dotyczących tej tematyki.

Comments are closed.