9 sposobów obecności w sieci

radcowie prawni, adwokaci, social media 9 sposobów na obecność
cc By sjcockell/Flickr.com

 

 

Działanie radców prawnych i adwokatów w mediach społecznościowych nie może być działaniem chaotycznym.  Należy na wstępie przyjąć sztywne zasady zachowania w social media, aby z jednej strony zachować spójność przekazu, a z drugiej nie być ?sztywniakiem? i liczyć na pozytywny odzew odbiorców.

 

Należy:

  1. Być ludzkim  – media społecznościowe polegają na osobistym wirtualnym kontakcie pomiędzy osobami tworzącymi portal. Nawet w profilach firmowych twórca zwraca się w 1 osobie do odbiorców. Nie należy pisać ?kancelaria prawna informuje?.?. Do bycia ludzkim zaliczam także identyfikację wizualną za pomocą awatarów.
  2. Być społecznie intrygującym ? na portalach społecznościowych jak np. Nasza Klasa czy Facebook informacja umieszczona przez radcę prawnego lub kancelarię prawną istnieje około godziny. Aby zwrócić uwagę odbiorcy ? musi być intrygująca. Oferta usług i zakresu działania może być umieszczana na ścianie, ale gwarantuję ? zainteresuje co setnego odbiorcę. Należy zachęcać ich do odwiedzenia profilu innymi newsami ? budzącymi zainteresowanie, ciekawość, czasem wstyd. Ale budzącymi!
  3. Angażować? musicie Państwo angażować użytkowników do dyskusji w przeznaczonych dla nich wpisach. Inicjujcie Państwo dyskusje, rzucajcie tematy, odpowiadajcie na wpisy. Bez tego profil jest martwy.
  4. Mocna ?treść? ? należy regularnie umieszczać intrygującą treść dotyczącą dużej grupy odbiorców. Mogą to być wiadomości z przeglądu prasy, linki do wiadomości i filmów czy osiągnięcia kancelarii. Trzy słowa mówią wszystko: Don?t be boring.
  5. Rozprzestrzeniać treści innych ? warto promować także treści rozprzestrzeniane przez innych, oczywiście z podaniem źródła.
  6. (nie)Promować siebie? ? nikt nie lubi agresywnej reklamy, a za taką uważane jest promowanie tylko i wyłącznie siebie lub swoich usług.
  7. Mieć zaplecze merytoryczne ? warto dyfersyfikować treść na portalach społecznościowych ? Facebook i Twitter to miejsca informowania. GoldenLine i Blog to miejsca pogłębionej analizy.
  8. Umieszczać wtyczki oraz informacje społecznościowe na stronach ? dodajcie Państwo linki do swoich innych miejsc obecności w social media ? adres profilu w Facebooku i Goldenline, nazwę użytkownika na Twitterze zarówno w stopce emaila jak i stronie www.
  9. Łączyć się za klientami ? warto pytać klientów o ich obecność w mediach społecznościowych i zapraszać ich do profili radców prawnych i adwokatów na portalach społecznościowych.
A które metody państwo stosujecie?


Comments are closed.