Bez internetu jak bez róż – prawie wszyscy korzystają z sieci

Wśród osób w wieku 16-24 lat z sieci korzystają prawie wszyscy (93,1%)

diagnoza społeczna 2011 a prawnicy, radcy prawni
cc By robin_24/Flickr.com

Z czym można przyjść do kobiety w rocznicę ślubu? Jakie kwiaty zakochany mężczyzna może wręczyć kobiecie? Odpowiedź prosta: róże. Oczywiście, może przyjść z pustymi rękami, czekoladą lub płynem do spryskiwaczy, ale nie będzie to dobrze odebrane.

Jak informuje Gazeta Wyborcza i Gazeta Prawna, w najnowszej Diagnozie Społecznej – badaniach przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego możemy przeczytać, iż „komputer z dostępem do internetu posiada w domu 73 proc. Polaków. Profil na portalu społecznościowym ma 41 proc. osób w kraju; najpopularniejsze są Nasza Klasa i Facebook”.

jak jest w Polsce – ciekawe wyniki najnowszej „Diagnozy Społecznej”

Ciekawostką, ale i tematem do przemyśleń jest fakt, iż wśród osób w wieku 16-24 lat z sieci korzystają prawie wszyscy (93,1%). Wśród Polaków w wieku 16-49 lat jest ich 82 %, powyżej 50 lat – tylko 29%., natomiast w wieku powyżej 60. roku życia – 10,6 proc. Jak widać z powyższej statystyki, aktywność w mediach społecznościowych nie jest tymczasową modą – jest po prostu koniecznością.

Truizmem jest stwierdzenie, że osoby lepiej wykształcone są bardziej świadome potrzeby korzystania z usług radcy prawnego lub adwokata. Z „Diagnozy Społecznej” wynika, że częściej z internetu korzystają osoby o lepszym wykształceniu – wśród osób z wykształceniem podstawowym internautów jest 10,2 proc., zaś wśród tych, którzy legitymują się wykształceniem wyższym – 88,6 proc. Najliczniejszą grupę użytkowników internetu stanowią osoby uczące się – z sieci korzysta 96,9 proc. z nich.

Kto korzysta z NK a kto z FB?

Ważne jest także to, iż spośród mieszkańców Polski powyżej 16. roku życia 41 proc. aktywnie korzysta z serwisów związanych z mediami społecznościowymi i posiada swój profil. Zdecydowanie najpopularniejsze serwisy w kraju to Nasza Klasa (korzysta z niej 57,5 % użytkowników) oraz Facebook (34%). Ale 4/5 internautów posiadających konto na Facebooku, ma również profil na Naszej Klasie. Co ciekawe, Nasza Klasa jest popularniejsza wśród mieszkańców małych miejscowości i wsi, słabiej wykształconych i osiągających niższe dochody. Portal Marka Zuckerbera wybierają przede wszystkim ludzie mieszkający w miastach i osiągający wyższe dochody.

Bez internetu jak bez róż

Cóż, można przyjść do kobiety bez róż. Spotkanie może się uda. Można też żyć bez internetu. Życie się uda. Ale czy można bez niego prowadzić kancelarię prawną? Oczywiście – nie. Czy można sobie pozwolić na brak profesjonalnej aktywności w sieci, jeśli blisko połowa potencjalnych klientów kancelarii prawnych aktywnie uczestniczy w wirtualnym życiu społecznościowym? Tak czy nie?

Comments are closed.