Czy kancelaria prawna potrzebuje specjalisty social media?

fredcavazza/Flickr.com

Tak – jeśli szukacie Państwo najkrótszej możliwej odpowiedzi.

Jeśli szukacie Państwo dłuższej, brzmi ona: to zależy. Zależy od możliwości kancelarii, celów które przyświecają osobom decyzyjnym oraz czasie i środkach, które na których zaangażowanie kancelaria może sobie pozwolić.

Zależy także od konsultanta, na którego trafi kancelaria. Nie każde złoto, co się świeci – mówiła moja babcia. To samo przysłowie musi przyświecać zarządzającym kancelariami prawniczymi szukającymi pomocy w tworzeniu strategii social media. Zaangażować specjalistę social media – osobę z 10 dyplomami z dziedzin prawniczych, czy 17-letniego młokosa posiadającego profile na wszystkich portalach i piszącego na Twitterze co godzinę? Który z nich byłby lepszy? Moim zdaniem – żaden. Do zrozumienia mediów społecznościowych nie są najważniejsze dyplomy, ani stałe dostarczanie kontentu do wszystkich istniejących portali społecznościowych. Najważniejsze jest wypośrodkowanie wiedzy, umiejętności i … zachwytu nad fenomenem social media.

Pomyślmy też przez chwilę nad klientem takiego specjalisty – adwokacie lub radcy prawnym, z dyplomem wydziału prawa, odbytej aplikacji zakończonej egzaminem, doświadczeniu prawniczym i profesjonalnym spojrzeniu na cele kancelarii. niektórzy mogą zadać pytanie, czy takiej osobie potrzebny jest w ogóle specjalista od mediów społecznościowych? Nie jest to przecież wiedza tajemna, dostępna tylko nielicznym, a uchylenie choćby rąbka tajemnicy grozi śmiercią lub czymś gorszym. Tego się można nauczyć. Tylko czy warto? Czy należy inwestować swój czas, nierzadko i pieniądze aby uzyskać tę wiedzę, którą mają inni, stosujący ją na co dzień? W tematyce social media wiedza niesamowicie szybko się dezaktualizuje. Wczoraj skończyłem właśnie książkę jednego z polskich autorów wydaną w kwietniu 2010 r. Nie zdradzę kto był autorem, książka wybitnie mu nie wyszła. Ale najbardziej zaskoczyło mnie to, jak szybko, przez rok, połowa wiedzy umieszczonej na kartach tej ksiązki jest do wyrzucenia. Niesamowite! A zatem – czy prawnicy powinni być specjalistami od mediów społecznościowych?

A może jednak zaufać profesjonaliście – osobie skupiającej swoją uwagę na sprawach związanych z mediami społecznościowymi, komuś, kto chłonie z ciekawości tę wiedzę i chce się nią dzielić, komuś, kto wie jak zbudować strategię obecności kancelarii prawnej na portalach, co należy, a czego nie należy na nich umieszczać, gdzie bywać a gdzie nie i najważniejsze: jak pozyskać dodatkowych klientów .

Swój czas prawnik powinien zainwestować  – jeszcze lepiej obsługiwać klientów, rozwijać swoją kancelarię prawną, dokształcać się, zdobywać wiedzę i umiejętności niezbędne w zwiększaniu swojego profesjonalizmu.  doba ma tylko 24 godziny – czy warto tracić je na uzyskanie wiedzy, którą prawnik może wykorzystać w ograniczony sposób?

Konsultant pomoże adwokatowi i radcy prawnemu zidentyfikować najlepsze metody obecności w mediach społecznościowych, ponieważ te media mogą być jednocześnie doskonałym sposobem budowania swojego profesjonalnego wizerunku oraz doskonałą zabawą, pochłaniaczem czasu, mogą być skarbnicą wiedzy i miejscem zdobywania nowych umiejętności oraz rozbudowywania bazy kontaktów.

Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę? Wystarczy aby jego zachowanie i umiejętności spełniały poniższe warunki.

1. Dobry specjalista uczy się, aby zrozumieć TWOJĄ KANCELARIĘ i TWOJE ZAINTERESOWANIA.

Każdy prawnik jest inny, inne są jego zainteresowania, specjalizacja, umiejętności i talenty. Dobry specjalista chce wykorzystać tylko i wyłącznie atuty kancelarii, nie idzie utartymi ścieżkami. Dlatego jego pierwsze propozycje powinny być ogólne, aby wczuć się w TWÓJ sposób myślenia. Strategia przeznaczona dla mediów społecznościowych to nie zupka instant – trochę potrwa aż dojrzeje.

2. Dobry specjalista chce znać TWOJE CELE.

Bycie ekspertem w każdej dziedzinie wymaga stosowania dobranych metod do otoczenia. Jeśli ktoś proponuje Państwu coś na wstępie jako Święty Graal Social Media – niech zapali się czerwona lampka.

3. Dobry specjalista spyta, kim są TWOI KLIENCI i JAKICH KLIENTÓW CHCESZ.

Od tych odpowiedzi zależy dobranie odpowiednich narzędzi społecznościowych. Dla innych jest NK.pl, dla innych Facebook, a jeszcze inni pasjonują się GoldenLine i Twitterem.

4. Dobry specjalista MA PLAN.

Oczywiście, można iść na żywioł, ale czy coś z tego przyjdzie? Należy mieć plan i go realizować.

5. Dobry specjalista NIE OBIECUJE GRUSZEK NA WIERZBIE.

Jak każda metoda marketingowa, także social media nie obiecują cudów. Jednak widzą mizerną obecność prawników w mediach społecznościowych, na pewno mogą zagwarantować niepowtarzalność. Kto będzie pierwszy?

Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego pomocnika w labiryncie, jakim są media społecznościowe. Pomocnika – nie gwiazdę. Gwiazdą zawsze jest prawnik – to on ma coś do powiedzenia – specjalista pomaga tylko znaleźć odpowiedni nieboskłon.


Comments are closed.