E-sklep z krawatami


 

Krawaty i media społecznościowe - zawsze na pierwszym miejscu dobry smak, cc By most uncool/Flickr

Kilka dni temu zaczepił mnie znajomy na jednym z portali społecznościowych ? świetny e-sklep z krawatami, sprawdź – napisał. Ścisła specjalizacja dotarła również do e-handlu. Tym razem strona oferowała tylko i wyłącznie krawaty, właśnie takie jak lubię, i to za świetną cenę. Do wyboru 902 produkty. Po ostrej selekcji zamówiłem tylko 5, dzisiaj właśnie rozpakowałem paczkę i jestem okrutnie zadowolony z zakupu. Idealne. Znów sklep z przedrostkiem ?e-? okazał się doskonałym wyborem. Czy ów sklep reklamował się w TV, radiu, lub choćby w Internecie? Nie widziałem ani jednej reklamy. Tylko marketing szeptany ? jak widać całkiem skuteczny. Potęga mediów społecznościowych okazała się znów idealnym rozwiązaniem marketingowym. Oczywiście sklep z krawatami nie jest kancelarią prawną, ale czy gdybym w razie potrzeby pomocy prawnej zapytał na Facebooku: znacie dobrą kancelarię prawną, czy nie otrzymałbym żadnej odpowiedzi? Gwarantuję, że na pewno kilka propozycji pojawiło by się w ciągu kilku godzin. A zatem w mediach społecznościowych prawnicy po prostu muszą być obecni.

 

Puszka Pandory

Angażując się w media społecznościowe, zarówno prawnicy jak i ich klienci, widzą przed sobą sławny przedrostek: ?e-?. Ale jednym z ostatnich słów, jakie przychodzi na myśl w związku z sławnym ?e-? jest ? ?etyka?. A przecież korzystanie z serwisów społecznościowych stawia przed prawnikiem, jego kancelarią, a także klientami owej kancelarii wiele problemów etycznych. Oczywiście fakt, że zagrożenia istnieją, nie może oznaczać, prawnicy muszą być wykluczeni z tego rodzaju aktywności. Jednak prawnicy muszą zachować o wiele większą ostrożność niż inni użytkownicy mediów społecznościowych ? ograniczają ich nie tylko przepisy prawa, ale również zapisy Kodeksów Etycznych oraz konieczność utrzymania wysokiego poziomu profesjonalizmu. W przeciwnym razie grozi im przypadkowe otwarcie Puszki Pandory. Przez nieuwagę mogą naruszyć normy etyczne, stawiając w niekorzystnym położeniu siebie, swoją kancelarię i klientów, których reprezentują.

 

Kodeks Etyki Radcy Prawnego

Należy pamiętać, że wykonywanie zawodu nakłada na radcę prawnego obowiązki o charakterze prawnym i etycznym wobec m.in. klienta, sądów oraz innych organów, przed którymi radca prawny broni praw klienta i innych radców prawnych. Radca prawny obowiązany jest kierować się przepisami prawa, postanowieniami zawartymi m.in. w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego (KERPr). Istotą zawodu radcy prawnego i adwokata jest bowiem przecież fakt, iż jest rodzajem spowiednika swojego klienta ? uzyskuje on od klienta informacje, które ten ostatni czasem nie przekazał nikomu innemu. Dlatego radca prawny i adwokat muszą być zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym zostali poinformowani w trakcie wykonywania swojej pracy. Art. 14 KERPr wskazuje, iż ?Radca prawny obowiązany jest zabezpieczyć najlepiej jak to możliwe, przed niepowołanym ujawnieniem, informacje, które uzyskał od klienta. Wykorzystanie środków przekazu nie gwarantujących zachowania poufności w przekazaniu informacji objętych tajemnicą zawodową wymaga uprzedniego powiadomienia o tym klienta?. Wydaje się zatem, że korzystanie z czatów tekstowych, wiadomości na portalach społecznościowych nie spełnia tego warunku, ponieważ nietrudno przy nieuwadze udostępnić te informacje innym osobom, choćby za pomocą historii kontaktów (w czatach taka historia zapisywana jest domyślnie, a do wiadomości na portalach nie tak trudno się dostać, jeśli przez nieuwagę nie wylogujemy się z portalu przy korzystaniu z obcego komputera w miejscu publicznym.

 

Najpierw pomyśleć, później umieszczać
Radca prawny obowiązany jest dbać o godność zawodu przy wykonywaniu czynności zawodowych, a także w działalności publicznej i w życiu prywatnym. Uczestnictwo w różnego rodzaju portalach społecznościowych zamazuje granicę między tym, co jest życiem prywatnym, a działalnością publiczną radcy prawnego. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na treści umieszczane w tych miejscach. Truizmem jest stwierdzenie, że wpis i zdjęcie umieszczone w Internecie, nigdy nie zniknie z tej przestrzeni. Moim zdaniem, nigdy nie można być zbyt ostrożnym w samodzielnym filtrowaniu treści umieszczanych w sieci. W tyle głowy mam do dzisiaj przypadek mojego przyjaciela, który umieścił swoje zdjęcie w przebraniu kobiety na sylwestrowej zabawie w stanie lekko wskazującym. Po mojej radzie szybko usunął tę fatalną fotografię ze swojego profilu, jednak zaczęła ona krążyć wśród przyjaciół, którzy zdążyli ją zapisać już na swoich dyskach twardych. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, gdzie takie zdjęcie prawnika zaczyna krążyć wśród klientów kancelarii i konkurencji. Sytuacja nie do pozazdroszczenia. A zatem przestrzegam: Internet nie jest anonimowy, nie jest już także miejscem prywatnym ? należy 3 razy przemyśleć treść przed jej umieszczeniem.
Także osobiste opinie na temat innych prawników, sądu i pracowników wymiaru sprawiedliwości powinny być pisane ze szczególną uwagą. W jednym z poprzednich postów opisałem przypadek ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jeden z prawników na swoim blogu nazwał sędziego ?niewdzięczną wiedźmą? oraz ?widocznie chorym psychicznie? i ?wyraźnie nie pasującym do zajmowanego stanowiska?. Dla tego prawnika skończyło się publiczną naganą oraz 1250$ grzywny. Również polski Kodeks Etyki Radcy Prawnego nie pozwala na przejście nad podobnymi zapisami do porządku dziennego. Pisząc wpisy na swoim blogu, wypełniając profile w portalach społecznościowych i twistując, radca prawny powinien pamiętać, że zgodnie z art. 30 Kodeksu Etyki ??powinien dbać, aby jego zachowanie nie naruszyło powagi sądu, urzędu i instytucji, przed którymi występuje oraz o to, aby jego wystąpienia nie naruszały godności osób uczestniczących w postępowaniu?.

 

Już niedługo następna porcja przepisów dotyczących etyki prawników i mediów społecznościowych. Tymczasem proszę o komentarze

Comments are closed.