Fan page adwokatury?

Czy NRA potrzebny Fan Page na Facebooku?

 

utrata pracy, zwolnienie dyscyplinarne, prawnicy i social media
cc By escapedtowisconsin/Flickr.com

Ostatnio dotarła do mnie informacja, że niektórzy adwokaci z Naczelnej Rady Adwokackiej sugerują stworzenie szefostwu Fan Page na Facebooku. Nie jest ona potwierdzona, więc od razu zastrzegam, że nie musi być prawdziwa (jak to z plotkami), ale zastanawia mnie, czy są jakiekolwiek argumenty za?

Strony firmowe, czyli właśnie Fan Page są wykorzystywane przez organizacje, firmy, znane osoby i zespoły do przekazywania informacji w oficjalny, publiczny sposób osobom, które chcą się z nimi kontaktować. Podobnie jak w przypadku profilów strony mogą być wzbogacane o aplikacje ułatwiające komunikowanie się, przyciąganie zainteresowania odbiorców oraz naturalne zdobywanie nowych odbiorców za pomocą rekomendacji znajomych, informacji w sekcji Aktualności, wydarzeń na Facebooku i innych kanałów ? tyle mówi sam Facebook. Ale nie mówi o tym, jak i po co się tworzy taką stronę.

Strona firmowa, czy też oficjalna, ma jedno główne zadanie. Ma za zadanie mieć fanów i tych fanów informować o czymś innym i w inny sposób niż strona oficjalna. O czym może informować Fan Page adwokatury, jeśli nie o tym samym, o czym informuje ich obecna strona?

A może celem stworzenia takiego Fan Page byłaby łatwiejsza komunikacja z fanami? Zrozumiałbym taką ideę, jeśli adwokatura chciałaby przy pomocy Facebooka oferować promocje, organizować konkursy czy inne eventy. Ale nie spodziewam się, żeby takie konkursy byłby organizowane. W ogromnej większości byłyby to informacje, które obecnie się pojawiają na stronie www.

A zatem może chodzi o dystrybucję treści i możliwość komentowania tej treści? Cóż, rozumiem fascynację Facebookiem, który w sierpniu 2011 r. miał już blisko 7 milionów użytkowników w Polsce. Liczba, obok której nie można przejść obojętnie. Ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, na które wystawiona zostałaby NRA? Czy NRA ma aktywnych przyjaciół, którzy by komentowali wpisy, czy może zapiekłych worgów, którzy? też by te wpisy komentowali? Wyobraźmy sobie, że hipotetycznie każda z 10 osób przeciwnych adwokaturze tworzy sobie 10 profili na Facebooku. To nie takie trudne. I te 100 profili zaczyna komentować KAŻDY wpis administratora adwokackiego Fan Page. Co robić? Kasować wpisy? Toż to cenzura. Ignorować? To obrzucanie z błotem. Na to żaden samorząd nie może sobie pozwolić. Komentować każdy wpis? A zatem administrator strony będzie przez 24 godziny na dobę monitorował pojawiające się wpisy?

Zatem jaki byłby cel stworzenia Fan Page na Facebooku? Moim zdaniem ? żaden.

Czy samorządy prawnicze mogą zrobić coś innego, aby być bardziej otwartymi na media społecznościowe? W przypadku NRA pierwszy krok jest bardzo prosty. Na 100% nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że ich główna strona oparta jest na platformie WordPress. To idealne narzędzie dla wzmocnienia działań w social media. Jest kilka działań, które mogliby podjąć adwokaci. Ot chociażby: wprowadzenie przycisków służących rozprzestrzenianiu się treści w Internecie. Dlaczego na stronie nie ma przycisków ?lubię to? albo ?podziel się?? Przecież informacje dotyczące np. zakresu tematycznego egzaminów, terminów itp. obecni użytkownicy mediów społecznościowych (myślę tu np. o aplikantach) sami by rozprzestrzeniali w sieci. Jest jeszcze kilka ciekawych działań, które NRA mogłaby podjąć, ale na pewno nie ma w nich tworzenia Fan Page na Facebooku. Moim zdaniem: więcej zagrożeń niż zysków z takiej operacji.

 

Comments are closed.