Jak zrobić sobie nowego Facebooka

W czwartek Mark Zuckerberg zaprezentował nowe funkcjonalności swojego portalu, w tym tzw. timeline, wehikuł czasu, który zmienia wygląd głównej strony w profilach prywatnych. Od razu po publikacji wpisu prezentującego informację o tym, dostałem maile: Jak sobie coś takiego zrobić? Oto odpowiedź – krok po kroku.

Według założeń programistów Facebooka, timeline to rodzaj aplikacji na tym portalu. Aby rozpocząć z nim przygodę, trzeba taką aplikację stworzyć. Już widzę obawę w oczach każdego czytającego te słowa. Czy potrafię? Cóż, gdyby tworzenie aplikacji na Facebooka było tak proste jak stworzenie tej, każdy z nas byłby królem programowania. Jest to bardzo łatwe. Stawiam kawę, że każdy sobie poradzi. A zatem do dzieła.

Krok pierwszy

Należy się zalogować na swoje konto na portalu i aby rozpocząć tworzenie aplikacji, należy wejść na tę stronę. Akurat w moim przypadku korzystałem już nie raz z tej strony, ale jeśli Ty, mój drogi czytelniku, nigdy tego nie robiłeś, zostaniesz poproszony o zgodę na dostęp aplikacji służącej tworzeniu innych aplikacji na dostęp do Twoich danych. Należy kliknąć „pozwól”.

Następnie należy kliknąć „+Utwórz aplikację”

 

 

 

 

 

Krok drugi

Po kliknięciu na przycisk „+Utwórz aplikację”  wyskoczy nam okienko „Nowa aplikacja” gdzie musimy wpisać jej nazwy. Możemy wpisać co nam się żywnie podoba, nie ma to najmniejszego znaczenia. Pamiętajmy, że nie można używać  cyfr, ale jeśli wpiszemy coś źle, Facebook wskaże ewentualne błędy. Nalezy także zaznaczyć zgodę na warunki korzystania i kliknąć „Kontynuuj”.

Krok trzeci

Po otworzeniu strony musimy kliknąć na „Open Graph” w lewej górnej części ekranu.

 

Następnie pojawi się nowe okno:

 

W polach: people can…. a…..” możemy znów wpisać wszystko, co nam się żywnie podoba. Na zrzucie ekranu są wpisane polskie słowa, ale zdecydowałem się jednak na angielskie „see”, ponieważ na następnym ekranie Facebook wskazuje ich formę przeszłą. A potrafi wskazywać tę formę tylko od słów angielskich.
Następne okno to potwierdzenie naszych słów. Wystarczy tylko zapisać zmiany przejść do następnej strony. Tam klikamy „Stwórz aplikację” i to… wszystko.

Krok trzeci

Przechodzimy na stronę główną swojego profilu prywatnego. Po kilku sekundach lub minutach (zależy od pory dnia), pojawi się na górze ekranu duże okno informujące o Wehikule czasu. Nie da się tego okna nie zauważyć. Należy zgodzić się na jego używanie i …to koniec. Już mamy nową wersję Facebooka. Teraz wystarczy sobie stworzyć indywidualny nagłówek i trochę ponarzekać, że wszystko jest w innych miejscach. Ale wygląda na pewno ładniej.

 

Comments are closed.