Polska w czołówce krajów opanowanych przez social media

Jeszcze gorący raport GlobalWebIndex przynosi zaskakujące wyniki badań. Media społecznościowe są częściej używane przez Polaków niż przez mieszkańców… USA! Wreszcie przegoniliśmy imperium.

Zaskoczył mnie powyższy wykres. Według autorów raportu, Polacy zajmują 8 miejsce wśród badanych krajów w odniesieniu do ich obecności w mediach społecznościowych. Wyprzedzamy takie kraje jak USA, Kanada, Wielka Brytania i Włochy. Zaskakujące, prawda?

Mimo, iż największe portale społecznościowe są obecne prawie na całym świecie, a korzystanie z poczty elektronicznej wygląda tak samo pod każdą szerokością geograficzną, to wykorzystanie ich możliwości różni się w zależności od kraju. Według raportu GlobalWebIndex mamy w Polsce 12 mln aktywnych użytkowników mediów społecznościowych, z czego 48% z nich aktywnie korzysta z komunikatorów internetowych i czatów (np. Gadu-Gadu, Skype itp, ale również Twitter i Blip) oraz korzysta z poczty email. 46% z nich również aktywnie dzieli się między sobą wiadomościami i tzw. kontentem (np. na swojej ścianie w Facebooku, w różnego rodzaju stronach udostępniających możliwość dzielenia się i komentowania różnych wiadomości (np. www.wykop.pl), a tylko 26% tworzy lub dołącza do różnego rodzaju grup w sieci  (chociażby grono.net lub Goldenline). Opracowane dane pochodzą z 36 krajów, a ich zbieranie odbywało się w lutym 2011 roku. W każdym kraju badania obejmowały od 750 do 2000 użytkowników różnego rodzaju portali.

Dlaczego jest to ważna wiadomość dla kancelarii prawnych zainteresowanych obecnością w social media? Date te wskazują, na które media należy położyć nacisk w tworzeniu strategii social marketingu kancelarii prawnej. Goldenline wykorzystajmy do tworzenia marek poszczególnych prawników jako specjalistów w swoich dziedzinach.

Comments are closed.