Sukces w mediach społecznościowych, ot i cała tajemnica

prawnicy, radcowie prawni - sukces w social media
cc By Matt Hamm/Flickr.com

 

Ab alio exspectes, alteri quo feceris ? Oczekuj od drugiego tego samego, co ty mu uczyniłeś ? taka sentencja otwiera książkę wydawnictwa C.H. Beck ?Łacińskie sentencje i powiedzenia prawnicze?. Mimo, że ma kilkaset lat, doskonale odpowiada sytuacji prawników w mediach społecznościowych.

Sposób zachowania radcy prawnego i adwokata na Twitterze, Facebooku, blogu i innych miejscach w społecznościowej sieci może okazać się kluczem do sukcesu lub przyczyną porażki. Istnieje wiele nazw określających osoby uczestniczące w dyskusji: przyjaciele, plemiona, społeczności, lubiacze, followersi itd. Można przekazywać im treści o dowolnej porze dnia i nocy, jednak nie można zapominać o jednej ważnej kwestii:

Aktywność w mediach społecznościowych musi być autentyczna, DWUSTRONNA i wiarygodna.

Jeśli radca prawny lub adwokat przekazuje treści w jedną stronę, jego aktywność skazana jest na porażkę. Jeśli te jednostronne treści są ciekawe, to można liczyć jeśli nie na odzew, to przynajmniej na uwagę.

Aktywność

Wczorajsze szybkie spojrzenie na Fan Page kilkudziesięciu kancelarii prawnych na Facebooku przyprawiło mnie ponownie o ból zęba (na marginesie: ok. 15% kancelarii łamie regulamin tego portalu społecznościowego), ok. 50% kancelarii ma poniżej 10 fanów, 60% ścian jest pustych lub umieszczone są tylko i wyłącznie wpisy reklamujące usługi kancelarii. Jeden profil kancelarii bardzo poprawił mi humor. Otóż ?Kowalski Kancelaria Prawna? (nazwa oczywiście wymyślona przeze mnie) miała 1 osobę lubiącą Fan Page. Autor umieszczał wpisy dotyczące usług, a jedyną osobą lubiącą wpis była ? ?Kowalski Kancelaria Prawna?. Na palcach obydwu rąk można policzyć dobre kancelarie. Jest kilka sposobów na zwiększenie liczby fanów oraz doskonałą komunikację dwustronną, szkoda że kancelarie prawne jeszcze nie stosują tych tricków. Na większości profili nie widzę jeszcze komunikacji autentycznej i dwustronnej. Czekam z niecierpliwością.

 

Autentyczność

Pamiętacie państwo film, który obejrzeliście ostatnio? Dobry film, trzymający w napięciu? Właśnie taka powinna być komunikacja. Media społecznościowe to nie książka telefoniczna, nie musi być wielu bohaterów, ważna jest wartka akcja. A wiele działań w polkim social media jest właśnie wpisem w książce telefonicznej. Zero autentyczności, zero nowości. Przeklejanie tekstów ze strony www kancelarii prawnej może się źle skończyć. Wyszukiwarki są cwane ? zauważą powielony wpis np. na blogu i za karę mogą obniżyć indeksację strony. Nie warto spadać w ten sposób na 10 stronę wyszukiwanych wyników. Wszyscy uwielbiamy czytać książki i oglądać filmy trzymające w napięciu. Gdy nie ma nic autentycznego, publiczność czuje się zdradzona. Ja mówię o filmie czy o mediach społecznościowych? Na to samo wychodzi.

 

Wiarygodność

Na autentyczności się nie kończy. Wiarygodność jest także ważnym elementem działania w mediach społecznościowych. Czy zawierzylibyście państwo wspomnianej kancelarii prawnej, która ?lubi? tylko swoje wpisy? Oczywiście social media służą do promocji siebie i budowania swojej marki. Ale ograniczenie się tylko i wyłącznie do takiego działania jest spłyceniem roli tej drogi komunikacji i zaprzeczeniem swojej wiadomości. Istnieje wiele szkół, jaki powinien być stosunek promowania siebie i innych – 1 do 4,  1 do 12. Nie ma minimalnych wartości, zależy to od dobrego smaku, a wierzę, że wszyscy ów smak mamy. Nie warto obiecywać gruszek na wierzbie. Jakość kancelarii prawnej zależy nie od wodotrysków, Wartość kancelarii zależy od produktów i usług dostarczanych klientom. A w mediach społecznościowych klientem jest każdy odbiorca. A zatem, oczekuj od drugiego tego samego, co ty mu uczyniłeś.

Comments are closed.