5 myśli dotyczących social media

josef.stuefer's photos via Getty Images

Wczoraj rozmawiałem z jedną z aplikantek radcowskich na temat nowych mediów i wykorzystania social media w życiu prywatnym i zawodowym prawników. Streszczając tę rozmowę można zamknąć się w 5 tezach.

1. Prawnik nie powinien zwracać  uwagi na liczbę fanów na Facebooku, śledzących bloga poprzez RSS, liczbę followersów na Twitterze. Zamiast tego trzeba skupić się na celach, które zakładamy sobie przed rozpoczęciem takiej działalności. Zwiększona liczba klientów? Znalezienie niszy? Coś innego? Co? I sprawdźmy to po miesiącu, półroczu i roku. Jest postęp?

2. Czy wszyscy prowadzący blogi prawnicze albo swoje strony na innych portalach społecznościowych wiedzą jak mierzyć swoje postępy? Jeśli nie, czekam na pytania, jak to robić.

Jest wiele przydatnych wskaźników i narzędzi monitorujących aktywność w mediach społecznościowych. Większość z nich jest darmowa, część z nich jest płatna, ale koszty są niewspółmierne do zysków z monitorowania sieci. Nie sądzę, żeby te narzędzia były zbyt skomplikowane dla osób z podstawową znajomością komputera.  Ważne jest jednak korzystanie z nich. Korzyści z uczestnictwa w social media podparte dowodami… to jest to.

3. Skąd brać tematy?

Prawnicy mają tutaj doskonałe pole do popisu. Opiniowanie przepisów, opisywanie ciekawych przypadków z życia i literatury, własne doświadczenia, teoretyczne przykłady spraw… To tylko kilka z mnogości tematów, na jakich powinni się skupić prawnicy. Studia przypadków – o to dokładnie chodzi.

4. Metodyczne podejście

Social media to nie zabawa, to merytoryczna praca. Jak zatem podejść do takiej aktywności? To inwestycja jak każda inna. A zatem należy sobie postawić cele i ostro wziąć się do pracy. Z jednego  z badań przedsiębiorców w USA wynika, że 81% korzysta z social media do celów biznesowych, ale 3/4 badanych jest w social media nowicjuszami. Sześciu na dziesięciu badanych spędza w mediach społecznościowych mniej niż 5 godzin tygodniowo. Czy 40 minut dziennie może znaleźć w swoim kalendarzu prawnik? Powinien.

5. Myślenie długoterminowe

Z wielu badań wynika, że prowadzenie bloga zwraca się po 6 miesiącach od uruchomienia poprzez znalezienie nowych klientów, przekazanie swojej oferty nowym osobom czy osiągnięcie innych celów założonych pół roku wcześniej.

 

A wy co sądzicie o tego rodzaju aktywności zawodowej? Warto?

 

Comments are closed.