6 pomysłów na Facebooka

Facebook By owenwbrown/flickr.com

Dziś temat: jak prawnik powinien działać na Facebooku? Dawno się nie odzywałem, ale praca mnie pochłonęła bez reszty. Dziś, w sobotę po 7 rano, mam trochę czasu. Prosiliście mnie o odkurzenie tego bloga, zarówno poprzez social media jak i osobiście. Z chęcią to robię, ale znów na chwilę. Niedługo, jak co roku, pakuję plecak i zwiedzam dziwne miejsca daleko stąd. Ale wracając do tematu…

Jeśli myślicie państwo o profesjonalnej obecności na portalu, poniżej przeczytacie, jak zwiększyć widoczność swoich wpisów. Facebookiem rządzi tzw. PageRank, czyli algorytm, który przesiewa wszystkie wpisy, pokazując na tzw. wallu, czyli głównym ekranie tylko najpopularniejsze lub najnowsze wpisy od osób i stron, z którymi wchodzimy w interakcję.

Z amerykańskich badań wynika, iż dzięki temu algorytmowi post jest widoczny przez użytkownika przez około 40 minut. Po tym czasie post już nie będzie widziany. Bez EdgeRanka posty by mogły zmieniać się tak szybko, że mało kto mógłby je zarejestrować. Dla użytkownika może być to błogosławieństwo, ale dla prawnika, który chce być obecny ze swoimi informacjami- już nie bardzo. Jak więc zwiększyć swoją obecność na Facebooku? Oto pomysły:

1. Wstaw zdjęcie.

Sam tekst nie przyciąga uwagi tak jak zdjęcie.

Jak wynika z badań amerykańskiego portalu Mashable, zdjęcia powodują większe zaangażowanie fanów (kliknięcie „lubię to” lub komentarz) niż linki, filmy lub wpisane statusu prawnika. Zdarza się, że zaangażowanie pod zdjęciem może być 20 razy większe niż przy innego rodzaju aktualizacjach statusu. Nawet jeśli jako prawnik chcesz poinformować o czymś ważnym za pomocą tekstu, warto dołączyć do statusu zdjęcie. Nawet tylko po to, aby ten status był bardziej widoczny.

 

2. Albumy ze zdjęciami na stronie firmowej.

Zabawa z albumami ze zdjęciami może okazać się bardzo korzystna dla widoczności fan page. Widoczność albumów jest jeszcze większa niż pojedynczych grafik. Co tam umieszczać? Np. Zdjęcia wnętrz kancelarii, albo jak jedna z kancelarii obecnych na Facebooku- zdjęcia będące jednocześnie kalendarzem miesięcznym. Dobrym pomysłem jest także stworzenie zamkniętej historii w albumie, gdzie każde zdjęcie jest osobnym epizodem. Przykładem niech będzie album Światowej Organizacji Zdrowia

3. Pisz więcej.

Śledząc polskie kancelarie na Facebooku oraz indywidualnych prawników prowadzących Fan Page widzę, że wstydzą oni się pisać więcej. Zwykle aktualizacja statusu polega na umieszczeniu jednego lub dwóch zdań. I tyle. Lepszym pomysłem, jeśli już nie masz pomysłu na umieszczenie zdjęcia, jest pisanie dłuższych wpisów, który mają około 300-400 słów. Facebook nie pozwala na umieszczenie w całości takich wpisów. Widoczna jest jedynie część oraz aktywny link „czytaj dalej”. Mało kto nie skusi się na przeczytaniu całości.

4. Targetowanie postów

Facebook umożliwia każdemu właścicielowi Fanpage targetowanie wpisów do poszczególnych grup odbiorców, różnicując ich pod względem wiekowym lub geograficznych. Wykorzystać to. Napisz do mieszkańców swojego miasta tekst skierowany tylko do nich, a do pozostałych równie angażujący wpis.

5. Linki do „Rzeczpospolitej” i „Gazety Prawnej”. Bez sensu

Wiele polskich kancelarii umieszcza na Facebooku linki do bieżących artykułów z codziennej prasy dotyczących zagadnień prawnych. Niestety, w 99% z tych wpisów nie ma ani słowa komentarza autorskiego. Szkoda. Poza tym często artykuły w tych gazetach są zahasłowane, więc większość z ciekawskich nawet nie przeczyta artykułu w całości. Jak uzyskać zaangażowanie fanów danej strony, skoro administrator Fanpage nie zadał żadnego pytania , na które można by odpowiedzieć? A aż się prosi zadać pytanie: co o tym sądzicie? Albo: czy zgadzacie się ze zdaniem autora, który mówi, że…

 

6. Kiedy umieszczać wpisy.

I na koniec: czy prawnicy zdają sobie sprawę,że ogromne znaczenie ma czas umieszczenia wpisu?


Comments are closed.