Co będzie się działo w 2012 roku?

Pokuśmy się o przewidzenie, co może zdarzyć się w najbliższych miesiącach i latach w marketingu on-line kancelarii prawnych.

Świetnym materiałem wyjściowym jest druga edycja opracowania ?TrendBook 2012? wykonanego przez Natalię Hatalską, ekspertkę marketingu oraz działalności w nowych mediach.

Zjawisko ad blindness w Internecie znane jest od dawna. Niestety, w 2012 roku przewidywane jest zmniejszenie skuteczności reklamy w mediach społecznościowych.

Czym jest ad blidness? To zjawisko związane z reklamą i promocją Internecie. Odwiedzający stronę internetową świadomie lub podświadomie ignorują bannery podobne do informacji. Termin „ślepota bannerowa” został ukuty przez Benway?a i Lane w wyniku badania użyteczności stron internetowych, gdzie większość badanych świadomie lub nieświadomie ignoruje informacje, które zostały przedstawione w formie bannerów.  Wyniki badań zaprzeczają popularnym wytycznym, które wskazują, że w trakcie projektowania stron internetowych, należy tworzyć większe, kolorowe i animowane elementy i są one bardziej zwracające uwagę użytkowników serwisu

Już dziś 50% kampanii prowadzonych w social media jest niezauważana przez odbiorców. Co to może oznaczać? Że media społecznościowe stają się jeszcze lepszym polem działania marketingowego dla prawników. Jeśli nie działają kampanie np. na Facebooku ?polub naszą stronę, wygrasz nagrodę?, oznacza to ni mniej ni więcej tylko to, że internauci poszukują w mediach społecznościowych kontaktu z drugim człowiekiem, ale i pogłębionej Widzy, nie tylko rozrywki.

2011 roku z serwisów społecznościowych w Polsce korzystało już 99,1% internautów. Z samego Facebooka, zgodnie z badaniami Megapanel/ PBI z grudnia 2011 roku, korzystało w Polsce ponad 12 mln internautów.

Czy radca prawny lub jego PR manager może ominąć tak dużą grupę docelową? Może. Ale straci niepowtarzalną szansę, ponieważ rzesze marketerów już zwietrzyły dobry interes w mediach społecznościowych –  jeżeli chodzi o marketerów, to już pod koniec 2010 roku w Polsce 81% badanych marek wykorzystywało media społecznościowe w komunikacji marketingowej.

Według Social Media Brand Index nie istnieje też żadna istotna korelacja między branżami, w których funkcjonują marki, a wykorzystywaniem bądź nie promocji w mediach społecznościowych. Oznacza to, że po media społecznościowe sięgają dosłownie wszyscy.

Jednak dla większości marketerów oznacza to po prostu działania na Facebooku (prawie każdy – 94% wskazuje FB jako najczęściej wykorzystywane narzędzie social media).

Niestety, na Facebooku są już chyba wszystkie możliwe branże, marki i produkty. Poczynając od produktów dla dzieci, przez branżę spożywczą, telekomunikacyjną, wnętrzarską, a na branży pogrzebowej skończywszy. Nie brakuje też stron kancelarii radców prawnych i kancelarii adwokackich, jednak nie ma zwykle na nich nic ciekawego. Tylko dane adresowe, czasem wrzucony tekst z portalu Rzeczpospolitej lub Gazety Prawnej. Rzadko spotyka się coś więcej. Czasem jedyną aktywnością takiej strony jest jej powstanie. I tyle.

Blisko połowa polskich internautów (48%) deklaruje, że w jakimś momencie przyłączyła się do jakiejś społeczności stworzonej przez specjalistów od marketingu, ale każdy z internautów deklaruje, że przynajmniej raz z takiej społeczności się wypisał. Oznacza to, że istnieje zapotrzebowanie konsumentów na istnienie marek w przestrzeni społecznej online, ale z drugiej strony wymagają oni od marki ciekawych wiadomości bez spamowania.

Pojawia się zatem pytanie, jak ten potencjał wykorzystać. Co ciekawe, jeśli chodzi o formy reklamowe, które polscy internauci uznają za najbardziej wpływające na ich opinie na temat marek lub produktów, to profil marki w serwisie społecznościowym znalazł się dopiero na 15. pozycji (bardziej wpływowe okazały się nie tylko reklamy w tradycyjnych mediach, ale także zwykła strona www). A wiele marek, poza założeniem profilu na Facebooku, nie ma pomysłu na to, jak social media wykorzystywać. Niestety, dotyczy też to kancelarii prawnych.

Jak mówi w przytoczonym wyżej opracowaniu ?TrendBook 2012? Jarosław Sobolewski, Dyrektor generalny IAB Polska i menadżer regionu CEE w IAB Europe, działania w społecznościach mogą być skuteczne dla każdego biznesu.

Każdy z nas lubi jakieś miejsca, produkty i usługi bardziej niż inne. Każdy jest więc potencjalnym fanem, a więc każda firma o takich fanów może powalczyć. Gra w reklamie toczy się o uwagę konsumenta, a konsumenci spędzają dzisiaj bardzo dużo czasu w społecznościach i łatwo zabierają głos również na temat marek.

A pełen raport można znaleźć tutaj: http://hatalska.com/2012/04/03/trendbook-2012-juz-dostepny/

 

Comments are closed.