Błędy w mediach społecznościowych – Piotr Zamroch

r.pr. Piotr Zamroch
r.pr. Piotr Zamroch

Odpowiedź na pytanie o błędy, jakie może popełnić początkujący prawnik bloger, wymaga dwóch słów wstępu. Blog to przede wszystkim odzwierciedlenie osobowości prowadzącego, po części jego światopoglądu – w tym sensie nie można obawiać się popełnienia błędu, przede wszystkim trzeba pozostać sobą i nie bać się wypowiadania własnych opinii, choćby nie były zgodne z dominującym poglądem wśród prawników.

Błędy mogą dotyczyć raczej technicznej i marketingowej strony prowadzenia bloga, a ich skutkiem będzie niskie zainteresowanie ze strony odwiedzających witrynę.

W moim odczuciu największym problemem prawników publikujących w Internecie, jest utrzymanie formalnego stylu wypowiedzi, na kształt argumentacji w piśmie procesowym. Tego należy unikać szczególnie w blogu, za pomocą którego można stworzyć najsilniejsze relacje z czytelnikami. Bloger powinien koncentrować się na swoim odbiorcy, jego wiedzy i potrzebach i do niego dostosować formę przekazu. Należy zatem posługiwać się w miarę możliwości językiem potocznym, unikać przytaczania przepisów, licznych sygnatur orzeczeń itp.

Druga sprawa odnośnie do formy przekazu, to jego przejrzystość. Internet to symbol gigantycznego przepływu informacji, tutaj czas biegnie o wiele szybciej. Wpis powinien być sformułowany w taki sposób, by można go przeczytać stosunkowo szybko ze zrozumieniem, zapamiętując kluczowe kwestie. Nie należy zatem obawiać się wytłuszczeń, krótki akapitów, czy emotikonów. Błędem jest dokonywanie wpisów w postaci jednej nieprzerwanej kolumny tekstowej – mówiąc wprost, większość odwiedzających to zrazi.

Kolejna sprawa, to nabyty w praktyce prawniczej formalizm zachowań. Z pewnością nie jest to właściwa postawa dla osób chcących zaistnieć w mediach społecznościowych. Okazywanie emocji wobec problemu, akcentowanie własnego stanowiska, posługiwanie się przykładami z praktyki to absolutna konieczność. Na tym bowiem właśnie polega blogowanie. Czytelnicy chcą wracać na stronę bloga przede wszystkim dla autora, jego autorytetu albo ciekawej perspektywy spojrzenia na problem.

Blogowanie, jak każda forma aktywności zawodowej, wymaga doświadczenia, jednak kluczową kwestią jest pasja – jeżeli będziemy nią w stanie zarazić czytelników, błędy popełniane na początku z pewnością zostaną wybaczone.

 

r.pr. Piotr Zamroch

http://przesył-energii.pl/

 

 

pozostałe porady znajdziesz tutaj:

adw. Agnieszka Swaczyna

r.pr. Adrian Goska

r.pr. Przemysław Kosiński

Comments are closed.